Články

Články v rubrice EU a mezinárodní právo

Migračná kríza a možnosti prevencie trestných činov extrémizmu

Migračná kríza je jedným z najpálčivejších politických problémov súčasnosti. Podpísali sa pod ňu najmä vyše päť rokov trvajúca vojna v Sýrií, ale aj chudoba v niektorých krajinách tretieho sveta poznačených vojnou či nestabilnými pomermi. Pri riešení migračnej krízy Stredný východ nemôže byť považovaný za takpovediac tradičnú vojnovú zónu, pretože je to miesto na tomto svete, ktoré má bohaté kultúrne […]

Migrační kontroverze: poprvé a pořád znovu?

Článek se zabývá formováním moderního imigračního zákonodárství na konci 18. století v reakci na nekontrolovaný hromadný pohyb osob a rizik s ním spojených. V této souvislosti se zaměří zejména na Velkou Británii, která se pravidelně stávala cílem migračních vln. Nově přijaté zákony měly proto poprvé systematicky reagovat na potencionální nebezpečí spojená s příchodem a pobytem cizinců na jejím území. Současně řadu z těchto opatření najdeme i v soudobé legislativě.

Remedial secession and the right of self-determination

The right of self-determination contributes to the development of international law in the sense of the development of human rights and underlies the international order.

Competition v. environment under the EU cartel prohibition: How green is the grass on the European Union’s front yard?

Nearing the conclusion of the follow-up on the Kyoto Protocol, which will take place this December in Paris, the European Union (EU) encourages stronger international commitment towards sustainable development. However, it does not seem to follow the same environmentally-friendly approach when it comes to its internal policies. People say that the grass is always greener on the other side of the fence. However, in this case one might also say that the European Union is watering everyone else’s front yard, while its own is slowly drying out.

Vyhlášení referenda ve Španělsku s ohledem na katalánskou otázku

Současná španělská vláda musí řešit, kromě hospodářské a v jejím důsledku sociální krize, i další vážný problém. Je jím úsilí katalánské vlády, v čele s Arturem Masem (CiU), o odtržení tohoto autonomního společenství (comunidad autónoma, C.A., v plurálu CC.AA.). V lednu roku 2013 přijal katalánský parlament deklaraci, v níž „prohlásil katalánský lid ‘za svrchovaný politický a právní subjekt’“. Zároveň vyhlásil, že tento subjekt má právo rozhodnout o své budoucnosti (tzv. derecho a decidir). Katalánská vláda chce proto vyhlásit referendum o nezávislosti tohoto C.A. Jaké legální prostředky má ovšem k dispozici?

Zamyšlení nad knihou Paměti od Jeana Monneta

Nesjednocujme státy, sjednocujme lidi. – Jean Monnet / Profesorka Karolina Adamová se zamýšlela nad knihou Paměti od Jeana Monneta.

Dvacet let od Rwandy

Dne 6. dubna 2014 uplyne dlouhých 20 let od začátku genocidy ve Rwandě. Genocidy, jenž je také někdy označována za poslední genocidu 20. století. Trvala přibližně 100 dní a odhady jí přičítají na 500 tisíc až 1 milión obětí. Co vlastně předcházelo jedné z nejděsivějších a nejkrvavějších událostí moderní historie a jak to, že mohla situace eskalovat až do takto hrozivých rozměrů?

1920: Vypovědění války Rakousko-Uherska Srbsku ve světle mezinárodního práva

Rok 1920. V únoru byla schválena ústava Československa. T. G. Masaryk byl podruhé zvolen prezidentem republiky. První sloka Nad Tatrou sa blýska se stala součástí hymny. V Londýně se poprvé sešla Společnost národů. Vznikla NSDAP. Ženy v USA získaly volební právo. A Ladislav Vošta přispěl do časopisu Všehrd článkem, v kterém poukazuje na „pošlapání“ mezinárodního práva Rakouskem-Uherskem po sarajevském atentátu.

Vztahy Československa a ES před rokem 1990

Článek shrnuje vztahy mezi Československem a Evropskými společenstvími v období od dubna 1951 do března 1990 se zohledněním účasti Československa v RVHP a ve Varšavské smlouvě.

Spor o ochrannou známku BUD

Spory pivovarnického gigantu Anheuser-Busch a českého Budějovického Budvaru se táhnou již řadu let v mnoha zemích světa. Jedná se o spory velice komplikované a nepřehledné, díky tomu je ale lze zařadit mezi nejvýznamnější soudní rozhodnutí v oblasti práv průmyslového vlastnictví.

Starší články